Jak naostřit motorovou pilu?
Máte-li doma motorovou pilu, kterou si sami ostříte, zajímá vás, jak správně pečovat o pilový řetěz, aby vám sloužil co nejdéle? Přečtěte si několik tipů přímo od našich techniků STIHL. Zjistíte, kdy a jak ostřit řetěz, jaké nástroje používat a jak zajistit maximální řezný výkon pily.
Správný čas na výměnu řetězu
Nejen profesionálové potřebují více než jeden řetěz: i příležitostní uživatelé pil se budou mít lépe, když budou mít k dispozici dva nebo dokonce tři řetězy. Vyměňte používaný řetěz ve chvíli, kdy jeho řezný výkon začne klesat. Díky náhradnímu řetězu ho můžete ihned vyměnit za ostrý a nemusíte se zdržovat ostřením pilníkem. Po dokončení práce pak můžete oba řetězy pečlivě ošetřit a připravit je pro další použití.
Pilník, bruska nebo profesionální servis?
Jak tedy ostřit pilový řetěz, abyste ho nezničili místo toho, abyste mu poskytli kvalitní péči? Občas je vhodné přivést pilu k prodejci, který ostří řetězy a zkontroluje také funkčnost řetězků a dalších částí pily. Pokud však víte, jak na správné a účinné domácí ostření, můžete celý proces zvládnout sami.
Existuje mnoho různých zařízení pro ostření pily, která používají buď kulatý pilník, nebo rotující ostřicí kotouček poháněný malým elektromotorem. Nejlepším řešením je použití kvalitní brusky, která udrží předem nastavené hodnoty při ostření. Nemusíte se však vzdávat svého oblíbeného pilníku: stačí, když k němu přidáte vodítko, které zajistí přesné vedení pilníku při ostření řezného zubu. Některé typy vodítek se také postarají o správné ostření dalších částí řetězu, jako jsou omezovací patky nebo spojovací články.
Sinus, kosinus a úhel ostření
Všechny zuby řetězu musí mít správně nastavené úhly, aby poskytovaly maximální řezný výkon. Každá odchylka od ideálního tvaru zubu se projeví jak na kvalitě řezu, tak na životnosti řetězu.
Pokud používáte brusku k ostření, mějte na paměti, že rovina ostřicího kotoučku by měla s rovinou řetězu (podložkou) tvořit úhel 50°. Suport, do kterého se ostřený řetěz umisťuje, by vám měl umožnit nastavení úhlu ostření alespoň v rozsahu 30°. Ostřicí přístroj by také měl mít pevnou konstrukci, která zabraňuje změně nastaveného úhlu ostření při pohybu.
Důležitý je také ostřicí kotouček
Při ostření je také důležitá tloušťka použitého ostřicího kotoučku. Různé druhy řetězů vyžadují použití různých kotoučků. Ujistěte se tedy, že na menší pilu nepoužíváte brusku s kotoučkem určeným pro ostření profesionálních řetězů a naopak.
Velikost zrna ostřicího kotoučku by měla odpovídat otáčkám motoru brusky. Brusky s menšími elektromotory jsou například vybaveny kotoučky s velmi jemným zrnem. Nevýhodou těchto kotoučků je, že se rychle „zalepí“, což pak při ostření zubů může vést k opotřebení ostří. To znamená, že zuby ztrácejí své původní vlastnosti.
Zub není všechno
Správná kombinace ostřicího úhlu, sklonu a tloušťky kotoučku zajistí správný úhel čela každého řezného zubu. Ale aby zub mohl odstraňovat třísky a hobliny ze dřeva, mezi ostřím zubu a jeho omezovací patkou by neměla chybět spára o tloušťce přibližně 0,65 mm. Tím se minimalizuje čelní odpor zubu, zlepšuje se řezný výkon, snižuje se opotřebení řezných zubů a spojovacích článků a také se snižuje intenzita přenášených vibrací na vaše ruce.
Výsledkem této kombinace je ještě více kvalitních a precizních výsledků práce, a s tím i spokojenost.
Zdroj informací: https://www.mujstihl.cz/blog/