Nej-market blog

Úvod / Blog / Jaký zahradní traktor si pořídit?

Jaký zahradní traktor si pořídit?

Jaký zahradní traktor si pořídit?

12. dubna 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Zahradní technika

Tak jako výběr například auta nebo motorky, výběr zahradního traktoru je podobně náročný. Záleží na počtu překážek na pozemku, jeho velikosti nebo třeba svažitosti. U nás v Nejmarketu vám však s výběrem pomůžeme.

Rider:

U rideru se zpravidla jedná o jednoúčelový stroj, který umí sekat a mulčovat trávu. Může mít i nemusí mít koš na trávu. Tráva za ním může zůstávat ve formě mulče. Disponuje kloubovým řízením díky kterému se skvěle hodí do členitého terénu, který je plný stromů a keříků. Motor se nachází pod sedačkou na rozdíl od zahradního traktoru, kde je pod kapotou.

Výhodou je dobrá manévrovatelnost a dosah žacího ústrojí.

 

Zahradní traktor:

Zahradní traktor disponuje košem na trávu, motorem pod kapotou a žacím ústrojím v prostřední části stroje. Oproti rideru se většinou nedostane všude. Je jej možné využívat díky příslušenství k zahradním traktorům celoročně, tedy se jedná o víceúčelový stroj.

Jeho velkou výhodou je celoroční využití.

 

Při výběru je třeba zohlednit povahu pozemku a jeho velikost.

Šířka záběru stroje, kterou byste měli vybrat se pojí s velikostí pozemku.

  • Záběr žacího ústrojí mezi 60 cm a 90 cm je vhodný pro velikost pozemku do 3000 m2.
  • Záběr žacího ústrojí mezi 90 cm a 100 cm je vhodný pro velikost pozemku do 4000 m2.
  • Záběr žacího ústrojí od 100 cm se je vhodný pro velikost pozemku 5000 m2 a více.

Jednonožové žací ústrojí se hodí na menší velikosti pozemku. Dvounožové či třínožové žací ústrojí je vhodné pro pozemky větší velikosti.

 

Konstrukce zahradního traktoru.

Pro nejlevnější zahradní traktory je typická náprava vyrobená z plechu a řídicí tyč opatřená centrálním šroubem. Dražší traktory mají nápravu z oceli či slitiny a řídicí tyč s kulovými čepy.

Při výběru konstrukce je však důležité zohlednit také žací systém, zda je závěsný a opatřen antiskalpovacími kolečky. Tyto prvky jsou důležité, pokud máte v zahradě nerovnosti terénu. Zahradní traktor není bez nich schopný kopírovat terén jako robotická sekačka nebo zahradní sekačka, což může způsobit problémy při přejezdu přes kopečky nebo muldy. Pokud se takových terénních nerovností nechcete obávat, je vhodné zvolit žací systém s kolečky, které vám umožní nerovnosti terénu překonat bez poškození nožů nebo trávníku.

 

Převodovka a motor.

Motor:

Malé zahradní traktory disponují většinou jednoválcovým motorem o výkonu kolem 11 koní.

Větší zahradní traktory jsou často vybaveny výkonným dvouválcovým motorem o výkonu kolem 28 koní. Tento motor musí zvládnout i náhon 4×4 a vícenožovou žací nápravu. Dvouválcové motory jsou již vybaveny tlakovým mazáním, které je nutné pro kopcovitý terén. U běžného mazání by mohlo v kopcovitém terénu dojít k zadření motoru.

Převodovka:

Ovládání stroje je výrazně ovlivněno typem převodovky. Pokud si přejete plynulou jízdu, měli byste zvážit hydrostatickou převodovku, která je plně automatická a ovládá se pouze dvěma pedály. Rychlost se reguluje silou stlačení pedálu plynu. Tento typ převodovky je vhodný pro ty, kteří ocení vysoký komfort při jízdě.

Na druhé straně, u manuální převodovky musíte každý stupeň rychlosti zařadit ručně, což vyžaduje zastavení a rozjezd na daném stupni. V případě vyšších rychlostních stupňů také hrozí ztráta přenášeného výkonu. Pokud například používáte zahradní traktor k táhnutí plně naloženého vozíku, může být toto omezení problematické. U hydrostatické převodovky se tato situace nevyskytuje, protože čerpadlo čerpá kapalinu do hydromotoru, který ovládá pojezdová kola.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!