Nej-market blog

Úvod / Blog / Připravte svou zahradu na zimu.

Připravte svou zahradu na zimu.

Připravte svou zahradu na zimu.

27. září 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Tipy a triky

Před nástupem zimy je klíčové provést některé kroky, aby byla vaše zahrada na zimní období připravená. Je třeba věnovat pozornost prořezu a úpravě dřevin, především ovocných stromů a keřů. Jestliže mají stromy příliš hustou korunu, v případě neprořezání by mohlo nastat, že ke zbývajícím částem koruny nepronikne dostatek světla a na jaře by na těchto místech nemusely vyrašit nové pupeny. Nezapomeňte odstranit také suché, odumřelé či nemocné větve. Důležité je ošetřit řezy větší než tři centimetry stromovým balzámem, což pomůže při hojení ran.

Prořezávání by mělo probíhat v teplejším období, aby nedocházelo k mrazům.

Jakou pilu zvolit pro prořezávání?

Pro prořez stromů doporučujeme využít převážně motorové pily. Na výběr je jich hned několik.

  • Elektrické pily jsou velmi tiché. Jsou ideální pro práce okolo domu, jelikož vyžadují připojení do elektrické sítě.
  • Benzínové pily jsou lehké a univerzální. Oproti ostatním pilám mají nejvyšší výkon, hodí se proto pro větší zahrady či pro zpracování většího množství dřeva.
  • AKU pily jsou poháněny akumulátorem, díky čemu jsou maximálně mobilní.

K prořezávání můžete využít pily s teleskopickou tyčí, což může značně usnadnit práci.

 

Ostrý řetěz je klíčem k úspěchu

S tupým pilovým řetězem se při prořezávání akorát budete trápit. Navíc můžete poškodit větve, protože řezy budou rozštěpené a špinavé. Využijte konec sezóny k péči o své nářadí.

  • Pilový řetěz sundejte a naostřete. Skvělým pomocníkem je pilník s vodítkem, který udržuje správný úhel broušení a usnadňuje práci.
  • Nezapomeňte také provést mazání pilového řetězu speciálním řetězovým olejem. Tím zajistíte bezproblémový chod řetězu.
  • Po skončení sezóny vždy vyprázdněte nádrž pily.

 

Živé ploty

Pro drobné úpravy živého plotu lze využít lehké AKU nůžky. Pro rozsáhlejší úpravy živého plotu využijete benzinový plotostřih, či elektrické nůžky.

 

Zazimování zahradního vybavení

Zahradní techniku uložte k zimnímu odpočinku. Ujistěte se, že jste vypnuli vodu, vypustili hadici a vyprázdnili nádoby s vodou, aby v případě mrazu nepraskly. Přikládejte zvláštní péči akumulátorové technice, které zima příliš nesvědčí a mohlo by dojít k ovlivnění životnosti akumulátoru.

S touto péčí je vaše zahrada připravena na klidné zimní období. Teď si můžete pár měsíců užít zasloužený odpočinek a na jaře se zase vrhnout do zahradní práce.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!