Nej-market blog

Úvod / Blog / Zazimování zahradního jezírka

Zazimování zahradního jezírka

Zazimování zahradního jezírka

31. října 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Zahradní jezírko, tvořící klidné a krásné prostředí, je nepostradatelnou součástí každé zahrady. Během roku nejen poskytuje vizuální potěšení, ale také přispívá ke zlepšení mikroklimatu v zahradě a zároveň slouží jako pítko pro mnoho užitečných živočichů. Nicméně, na příchod zimy je nezbytné jej pečlivě připravit.

Jak zazimovat zahradní jezírko?

Prvním krokem je likvidace opadaného listí a dalších organických zbytků, aby se zabránilo tvorbě plynů na dně jezírka, které by mohly škodit rostlinám a rybám. Listí je tedy důležité pravidelně odstraňovat, a u menších jezírek můžete zvážit zakrytí pletivem jako ochranné opatření na zimu.

Pečujte o vaše rostliny. Může se stát, že některé z nich budou potřebovat přemístit do nádob umístěných ve sklepě, kde nemrzne. Lekníny, pokud jsou zakořeněny dostatečně hluboko, kde voda nezamrzá, budou schopny přečkat zimu i v jezírku. Je však nutné odstranit z rostlin staré listy, aby nehnily ve vodě.

Teplomilné ryby bude třeba na zimní období přesunout do nádrží umístěných v zateplených prostorách, ale mnoho druhů ryb dokáže přezimovat přímo v jezírku. Klíčovým faktorem je dostatečná hloubka jezírka, která umožní rybám zůstat na dně, kde je voda teplejší, a také zajištění neustálého přísunu kyslíku. V zimě je proto nezbytné udržovat otvor v ledu nebo vybavit jezírko speciálním vzduchováním. Během slunečných dnů může v jezírku  pomoci černý plovák, který se ohřeje na slunci a pomáhá rozpouštět led kolem sebe.

Jakmile se teplota vody sníží pod 8 °C, přerušte krmení ryb. V této fázi ryby nepřijímají potravu a rozkládající se krmivo by mohlo negativně ovlivnit kvalitu vody.

Během prvních mrazů je třeba provést zazimování veškeré technologie, včetně čerpadel a filtrace. Zamrzlá voda by mohla tyto zařízení poškodit. Doporučujeme je  důkladně vyčistit a provést jejich údržbu, a poté je umístit do prostoru, kde nehrozí zamrznutí.

Na závěr dopusťte  hladinu jezírka  na maximum, aby se předešlo poškození kořenů pobřežních rostlin, když led zamrzne.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!