Nej-market blog

Úvod / Blog / Dopřejte svému živému plotu péči, jakou si zaslouží

Dopřejte svému živému plotu péči, jakou si zaslouží

Dopřejte svému živému plotu péči, jakou si zaslouží

29. července 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Tipy a triky

O živý plot se musíte starat, aby vypadal dobře, a zároveň plnil svou funkci. Dodává totiž funkci bezpečí a přidává na vzhledu zahrady. Pečování o živý plot se může zdát velmi jednoduché, přibližme si tedy, jak to je a co s ním ve skutečnosti musíme udělat.

Výběr správného plotu

Jako první byste měli nějakou tu dřevinu mít, vybírejte si takové dřeviny, o které jste schopni se postarat zcela sami. V zahradnictví, či lesní školce vám rádi pomohou s výběrem. a ulehčí vám tím starosti navíc. Zamyslete se nad typem půdy, mírou světla, výškou samotného plotu či nad časem, kdy budete plot udržovat.

Plot nezůstane stejný, roste

Při sázení dřeviny je nutné myslet na šířku růstu, proto byste měli nechat alespoň dva metry od hranice pozemku. Bylo by možné, že byste se pak k zadní straně plotu nemuseli pohodlně dostat. Správným umístěním předejdete i nadměrnému výskytu škůdců a dřevinným chorobám.

Kosmetický sestřih

Základem všeho je důkladné a pravidelné stříhání. Dřevina pěkně poroste a bude vypadat mnohem zdravěji. Jehličnaté keře zpravidla stačí stříhat jen jednou za rok. Listnaté keře rostou rychleji, zastřihnutí je proto nutné udělat dvakrát nebo i třikrát do roka.

Kdy je pro stříhání ten správný čas?

Začněte na jaře, ovšm nehrňte se do toho po hlavě, je důležité si počkat na období, kdy už neočekáváte žádný mráz. Mohli byste uškodit celé rostlině a nechat ji napospas smrti. Začátkem léta můžete upravit lehké nerovnosti na vašem střihu. Pokud vlastníte listnaté keře, dohlédněte na to, aby další stříhání proběhlo už koncem srpna. Později by stříhání bylo velmi nevhodné, mohli byste tímto zamezit dostatečné regeneraci před zimou. U starších dřevin můžete je můžete nechat jaké jsou na zimu. Nikdy ale stromky nestříhejte, když mrzne. Mohli byste je takto nenávratně poškodit.

Jaké náčiní si vybrat?

Na pomoc si můžete vzít klasické ruční nůžky, jestli ale nechcete, aby se z péče o živý plot stala zbytečně zdlouhavá a namáhavá práce s neuspokojivým výsledkem, zvažte pořízení nůžek elektrických, akumulátorových nebo motorových.

Elektrické nůžky nabízejí snadnou údržbu, nastavení i použití, druhá strana mince je jejich elektrická přípojka, bez které se neobejdou. Pokud potřebujete udržovat živé ploty v lokalitě bez elektrické sítě, dejte přednost akumulátorovému, případně benzínovému modelu. Benzínové zahradní nůžky jsou vhod na mnohem větších plochách, kde by elektrická zápojka jen tak nevystačila. Využijí je ale i nároční majitelé pozemků s rozsáhlými živými ploty.

Správné náčiní na ten váš živý plot

Na široké ploty jsou vhodné jednostranné nůžky s dlouhou stříhací lištou. Při stříhání špatně dostupných nebo vysokých živých plotů zase oceníte prodlouužené záhraní nůžky, se kterými se dostanete i do míst, kam jiné nástroje nedosáhnou. Jejich velkou výhodou také je, že umožňují práci z bezpečného postoje na zemi.

A hlavně udržujte své náčiní ostré, ulehčíte si tak svou práci a zkrátíte si čas.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!