Nej-market blog

Úvod / Blog / Jak dlouho stroj vydrží? To rozhoduje vaše péče o něj.

Jak dlouho stroj vydrží? To rozhoduje vaše péče o něj.

Jak dlouho stroj vydrží? To rozhoduje vaše péče o něj.

23. srpna 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Tipy a triky

Práce na zahradě probíhají naplno a často se člověku zdá, že by potřeboval další několik dní, aby stihl všechno. I když čas je omezený, stojí za to věnovat chvilku pozornosti jedné důležité věci. Právě teď totiž rozhodujete o tom, jak dlouho vaše zahradní stroje budou plně funkční. Když věnujete svůj čas údržbě před a po práci na zahradě nebo v lese, prodloužíte životnost svých strojů. Jak to provést? A jaké nástroje mohou být užitečné?

Postarání se o stroje je podobné péči o pokojové květiny. Pokud se jim věnujete, odmění vás krásným vzhledem a dlouhou životností. Zde je několik tipů od technika značky STIHL, Aleše Nováka, které mohou pomoci.

„Začíná to samotným způsobem práce se stroji. Například křovinořezy a motorové pily by měly pracovat na plný plyn, místo neustálého změny plynu nahoru a dolů. Někteří lidé dělají to druhé, s tím, že šetří stroj, ale naopak mu tím škodí,“ vysvětluje Novák.

I když to může znít jednoduše, přesný návod na správnou manipulaci se stroji najdete v příručce k obsluze. „Vždy je tam podrobně popsáno, co udělat pro údržbu, jak provádět servis, které části můžete v případě potřeby sami vyměnit, a co raději nechat na odborníky,“ zdůrazňuje Aleš Novák a upozorňuje na důležité body, na které by se mělo v plné sezóně zaměřit.

Nyní je čas, kdy mnozí vytahují sekačky každý týden. Je výhodné pravidelně čistit nože stroje. Vlhká tráva na nožích může způsobit korozi kovových částí. Při sekání suché trávy se mohou na nože uvolnit nečistoty, pyl a prach, což může způsobit přehřívání motoru. K čištění lze použít speciální čističe.

Servisní kity jsou první pomocníci

Vraťme se k náhradním dílům a jejich výměně. Značka STIHL uvedla speciální servisní kity na trh, které obsahují základní náhradní díly pro křovinořezy a pily. Výměnu těchto součástí zvládne většina majitelů strojů samostatně. „Sady obsahují svíčku a filtry vzduchu a paliva. Svíčku je vhodné měnit po 100 hodinách provozu, filtry každou sezónu. Tato pravidelná údržba může zabránit běžným závadám,“ zdůrazňuje Aleš Novák. Pro ty, kdo se s výměnou náhradních dílů dosud nesetkali, je v sadě vždy návod a dostupná jsou také instruktážní videa. Pokud by si však někdo netroufl, vždy se může obrátit na autorizovaný servis.

Podobně platí i pro strunové hlavy ve vyžínačích a křovinořezech. Výměna struny může být náročnější, ale zručnější uživatelé se do toho mohou pustit sami. Broušení ocelových žacích nástrojů vyžínače může být složitější úkol. Někteří nemají k dispozici brusku a dokonce i pro ty, kdo ji mají, může být náročné dosáhnout na dokonalé vyvážení nástroje. Vyvážení je však klíčové. „Je to jako u auta. Když kola nejsou vyvážená, vozidlo se třese a výsledkem může být rychlejší opotřebení. Proto je důležité věnovat broušení a vyvážení pozornost,“ apeluje Aleš Novák. Zároveň však zdůrazňuje, že jsou úkony, které by měl zasvěcený majitel stroje nechat na odbornících. Týká se to zejména operací, které nejsou v návodu k použití uvedeny. Motorové pily a křovinořezy jsou zařízení, do kterých by měl být zásah prováděn zkušeným profesionálem v autorizovaném servisu.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!