Nej-market blog

Úvod / Blog / Nenechte se zaskočit škůdci a chorobami živých plotů

Nenechte se zaskočit škůdci a chorobami živých plotů

Nenechte se zaskočit škůdci a chorobami živých plotů

31. srpna 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Toužíte-li po hustých zelených keřích, které krásně ohraničují váš pozemek nebo jen tak vytvářejí pohlednou zahradní kulisu, pak určitě víte, jaká radost to může být. Bohužel, občas se tato radost může narušit v důsledku škůdců nebo chorob. Je důležité se naučit tyto problémy správně identifikovat a přijmout proti nim účinná opatření.

Když začnete pozorovat změny v barvě listů, jejich opadávání nebo přímo viditelné škůdce, je čas jednat.

Jak zabránit napadení chorobami živého plotu.

Pracujte pouze s čistým zahradním nářadím. Dbejte na to, aby nářadí nepřišlo do kontaktu s nečistotami a znečištěným terénem. Při práci na cizím místě si dejte pozor, abyste nepřenesli škůdce nebo choroby zpět na svou zahradu.

Zvolte vhodné rostliny pro dané místo. Nedoporučuje se vysazovat rostliny na nevhodných stanovištích, kde mají nedostatek slunce nebo naopak trpí nadměrným suchem nebo vlhkostí.

Pravidelně hnojte živý plot vhodnými hnojivy. Organická hnojiva na jaře a výluhy z bylin na konci léta mohou posílit rostliny a pomoci jim odolávat nemocem.

Udržujte optimální vlhkost půdy, abyste minimalizovali šíření chorob a hub. Dodržujte doporučený rozestup mezi rostlinami, abyste zajistili dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Při nákupu nových rostlin si důkladně prohlédněte stav rostlin a vyberte si pouze ty, které jsou zdravé.

Dejte si pozor i na škůdce. Kteří škůdci jsou nejčastější si přečtěte níže.

Houbová onemocnění

Moučnatka/padlí

Symptomy? Listy a větve pokryté bílým, později přecházejícím v nahnědlý povlak, se mohou snadno osetřit. Tyto povlaky způsobují úhyn infikovaných listů a v některých případech může dojít k úplnému odumření značných částí rostliny. Pokud je infekce značná, může se rozšířiti na výhonky, květy a pupeny.

Příčiny? Rychle se šíří při suchém a teplém počasí.

Co s tím? Zasažené části co nejrychleji odstraňte a nenávratně zlikvidujte. Zbavte se také opadaného listí a půdu kolem keřů udržujte čistou.

Listová skvrnitost a rez

Symptomy? Na horní straně listů můžete spatřit rozmanité odstíny skvrn – hnědé, černé, červené, šedé nebo žluté, jejichž variace závisí na druhu patogenu. Tyto skvrny se vyznačují kruhovým tvarem o průměru 3 až 6 milimetrů a jsou uprostřed ozdobeny nápadným bodem – samotnou houbou. V případě intenzivní infekce se tyto skvrny mohou postupně spojit dohromady a následně způsobit odumření listů.

Příčiny? Za zbarvení jsou zodpovědné hlavně houby Alternaria, Ascochyta a Septoria. Plísňové napadení může nastat v suchém a teplém počasí (Alternaria, Septoria), nebo chladném a vlhkém (Ascochyta). Pozor na to, že spory jsou odolné vůči chladu a na hostitelské rostliny jsou přenášeny infikovanými semeny nebo větrem a vodou.

Co s tím? Zbavte se všech napadených listů a větví.

Škůdci

Mšice

Symptomy? Hmyz s různými barvami – zelenými, černými, nahnědlými nebo žlutými – je schopen vyvolat na listech rostlin lepkavou tekutinu. Tato tekutina, kterou zanechává, má významný vliv na stav rostliny. Důsledkem toho jsou listy rostliny zvlněné a deformované. Kromě toho, tento druh hmyzu je spojen s dalším jevem – přítomností mšic. Mšice jsou tvory, které uvolňují zmíněnou lepkavou tekutinu. Tato tekutina má specifickou povahu, která je zvláště atraktivní pro mravence a také pro určité druhy hub, jako jsou plísně.

Příčiny? Mšice napadají hlavně oslabené rostliny nebo rostliny, které mají příliš mnoho dusíku. Jsou aktivní od jara do podzimu.

Co s tím? Někdy stačí jen infikované rostliny několikrát osprchovat silným proudem vody. Pomáhá také užitečný hmyz, jako jsou berušky nebo vosy, a rostliny s intenzivní vůní, což je případ levandule nebo tymiánu.

Přirozeným bojovníkem proti škůdcům je vývar z kopřiv: Kilogram čerstvých kopřiv prolijte 10 litry studené vody a nechte 24 hodin státtak. Živé ploty pak stříkejte tímto neředěným roztokem. Při extrémním napadení je samozřejmě možné použít chemické prostředky.

Vlnatka

Symptomy? Drobounký hmyz, jehož velikost se zastavuje na 0,8 milimetru, se vyvíjí v závislosti na ročním období do různých barevných odstínů – zelenožlutých, červených nebo hnědých. Jeho domovem je spodní strana listů, kde nachází své útočiště. Jeho potravou jsou buněčné šťávy, zejména z listové tkáně. Tento způsob výživy má za následek vznik světlých skvrn na horní ploše listů. U některých druhů tohoto hmyzu lze pozorovat, že listy a výhonky jsou pokryty jemnou bílou pavučinou, kterou sami vytváří.

Příčiny? Tito škůdci jsou většinou aktivní během suchých, teplých období.

Co s tím? Méně náchylné jsou rostliny, které mají pravidelnou zálivku, větrání a dostatek hnojiva. Chcete-li bojovat proti škůdcům, ošetřete listy a výhonky ze všech stran řepkovým olejem. Vytváří totiž jemný film, pod nímž se roztoči dusí.

Závěrem je důležité si uvědomit, že prevence a rychlá reakce jsou klíčové pro udržení živého plotu zdravého a krásného. Pravidelná péče, správná výsadba a vhodná péče mohou zabránit mnoha problémům, které by mohly váš živý plot postihnout.

Lalokonosec

Symptomy? Brouci zanechávají za sebou propadlá místa na listech, výhoncích a pupenech, která jsou výsledkem jejich žravého počínání. Jejich aktivita se soustředí do nočních hodin, zatímco ve dne odpočívají. Dosahují délky přibližně 10 až 12 milimetrů a lze je rozeznat podle různých barev, jako je hnědá, černá a někdy dokonce i žlutá. Nicméně větší škody mohou způsobit zejména larvy těchto brouků, které mají krémovou barvu. Tyto larvy žijí pod povrchem půdy a živí se okusováním kořenů hostitelských rostlin.

Příčina? Larvy brouků se do zahrady často dostanou spolu s novými rostlinami.

Co s tím? Pro kontrolu larev nalijte do půdy hlístice dostupné ve specializovaných prodejnách. Jedná se o malé škrkavky, které otráví larvy speciální bakterií, ale pro člověka jsou neškodné. Proti samotným broukům pomáhá stříkání živých plotů neemovým olejem. Neměli byste však používat obě metody současně, protože olej je pro hlístice také smrtelný. Abyste zabránili napadení, zkontrolujte při nákupu kořenový bal nových rostlin, zda neobsahují larvy.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!