Nej-market blog

Úvod / Blog / Jak efektivně zvládnout problémy spojené se sněhem na střechách?

Jak efektivně zvládnout problémy spojené se sněhem na střechách?

Jak efektivně zvládnout problémy spojené se sněhem na střechách?

15. prosince 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Silná vrstva sněhu bývá v zimním období častým problémem. I když letos situace není taková, je důležité vědět, jak předcházet možným obtížím, škodám na majetku nebo dokonce zraněním způsobeným nadměrnou zátěží nebo sesuvem sněhu ze střechy. Účinným řešením je jednoznačně prevence. Zkuste využít bezpečnostní střešní systém, například sněhové zachytávače, které lze  instalovat téměř na každou střechu.

Zátěž na střechu

Norma většiny střešních konstrukcí je stanovena s výrazným přebytkem – předpokládá se tedy rezerva pro větší zátěž. Pokud nemáte přesné informace o nosnosti vaší střechy a chcete být jisti, stačí se podívat do tabulky normové zátěže budov v různých sněhových oblastech. Na základě této tabulky můžete určit, jaká dodatečná opatření jsou nezbytná.

Prevence

Samozřejmě je výhodné provést preventivní kontrolu střechy před příchodem mrazů. Důležitý je stav okapů, střešních tašek a vikýřových oken. Je klíčové zabránit pronikání vody dovnitř, což by zbytečně vedlo k úniku tepla a mohlo by poškodit střešní zateplení a konstrukci. Nutnost takové kontroly platí nejen pro starší střechy, ale i pro novostavby. Před zimou je rovněž vhodné důkladně vyčistit okapy od špíny, listí a dalších nečistot.

Po zakrytí střechy sněhovou pokrývkou můžete klást důraz na vizuální aspekty a zásadní opravy lze odložit. Nejrizikovější oblasti na střeše jsou tam, kde se tvoří sněhové návěje. Pečlivě vypracované stavební projekty však musí předem počítat s tímto jevem, zejména s ohledem na sněhové podmínky v dané oblasti.

Bezpečnostní prvky

Avšak největším rizikem není samotné zatížení sněhem, nýbrž spíše možné sesuvy sněhové pokrývky ze střechy. Je vhodné uvažovat o bezpečnostních prvcích. Bezpečnostní prvky na střechu během zimy zahrnují sněhové zachytávače, sněhové zábrany, rozrážeče sněhu, střešní lávky, žebříky, ochranné koše, kotevní oka a oteplování okapů. Tyto prvky slouží k prevenci sesuvů sněhu, zajištění bezpečného přístupu na střechu a ochraně před nebezpečným pádem sněhu nebo ledu. Při jejich instalaci je důležité konzultovat s odborníky a dodržovat stavební normy.

 

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!