Nej-market blog

Úvod / Blog / Postarejte se o vaši zahradu i během zimního období

Postarejte se o vaši zahradu i během zimního období

Postarejte se o vaši zahradu i během zimního období

04. prosince 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Mnohým z vás se zdá, že v zimě na zahradě téměř žádná práce není, jenomže zdání často klame. V zimě sice nemusíme sekávat trávu, ale stále je potřeba shrabat opadané listí.

Co dělat s rostlinami před mrazy

Dokud nezačne mrznout, tak i nadále zalévejte stálezelené keře a trvalky. Pro citlivější trvalky a dvouletky je možné před příchodem mrazů použít mulč ke kořenům a obalit je bílou netkanou textilií. Pokud máte trvalky v nádobách, můžete je v zimě chránit tím, že nádoby zahrabete do kompostu nebo do záhonu. Tím zabezpečíte, že nedojde k promrznutí a chráníte tak kořeny rostlin před poškozením.

Co dělat při napadnutí sněhové pokrývky

Když napadne sníh, přichází mnoho práce s jeho odstraňováním z příjezdových cest, chodníků a stezek. Nicméně není vhodné nechat sníh jen tak hromadit se. Mnohem efektivnější je přemístit sníh na záhony, kde může sloužit jako ochrana před mrazem a postupně bude zásobovat půdu vodou. Na zahradě může sníh způsobit určité škody. Obzvláště těžký a vlhký sníh může zlomit některé stromy a keře. Nejvíce ohroženy jsou stálezelené rostliny, u nichž může sníh ztížit listy a jehlice. Proto je důležité sníh opatrně setřásat nebo odstranit pomocí koštěte.

Pokud máte na své zahradě skleník, je doporučeno odstranit sníh z jeho střechy. Zvláště polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí by mohl těžký sníh poškodit. Abyste předešli možnému poškození skleníku, můžete také podepřít střešní hřeben pomocí trámku zevnitř.

Nezapomeňte vše zkontrolovat

Před příchodem silných mrazů je vhodné znovu projít a zkontrolovat stav zahrady. Ujistěte se, že na zahradě není nic, co by mohlo být plné  vody, zejména se zaměřte na nádoby a květináče, které by mohly být náchylné k roztržení ledem. Zkontrolujte i zavlažovací systémy a zajistěte, aby v nich nezůstala žádná voda. I malé množství vody v zavlažovací pistoli z  hadice může být ledem poškozeno.

Nezapomeňte si včas nachystat hrablo nebo lopatu na sníh. Pokud jsou uskladněné v zahradním domku na opačném konci zahrady, nebude nic příjemného dostávat se pro ně skrze čerstvě napadlou sněhovou pokrývku.

Vlastníte-li frézu, měla by být už dávno připravená na případnou zimní nadílku.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!