Kdo má vlastní zahradu už několik let, dobře ví, že tento boj nelze trvale vyhrát. I když to někdy vypadá, že jsme plevel nadobro porazili, vždy se znovu objeví. Semena plevelů přináší vítr, hlodavci, ptáci a často i my sami na botách a oblečení.
Plevel v trávníku můžete zlikvidovat vhodným selektivním herbicidem, ale to vyžaduje ochotu použít chemické prostředky. Je potřeba být velmi opatrný, aby vítr neroznesl herbicid na místa, kde by mohl poškodit okolní rostliny v záhonech. Ručním odstraněním možná zvládneme pampelišku nebo bodlák, ale s jetelem si neporadíme.
Výskyt plevele v trávníku lze do jisté míry omezit pravidelnou vertikutací. Pomáhá také hnojení a pravidelné sečení trávníku. V hustém a zdravém trávníku se plevel obtížněji uchytí, protože většina plevelů potřebuje méně živin a pravidelně hnojená půda jim nevyhovuje. Častým a pravidelným sečením lze spolehlivě zničit velkou část plevelů. Pokud budete trávník sekat jednou až dvakrát týdně, většina plevele to nevydrží a postupně uhyne. To je jeden z důvodů, proč trávník, o který se stará robotická sekačka, vypadá lépe než ten, který sekáme nepravidelně ručně.
V zeleninových záhonech na začátku pomůže důkladné rytí zničit plevel. S rýčem je to namáhavé, ale s kultivátorem snadno a rychle rozmělníte půdu do hloubky, jak to ručně nelze. Semena plevele se dostanou hluboko pod zem, kde nemají šanci vyklíčit. Nicméně prokypřená půda je ideální pro klíčení nejen našich semen, ale i těch, která přinese vítr. Poté je nutné ruční pletí, protože neexistuje selektivní herbicid, který by zničil jen plevel.
Pokud zakládáte nový záhon na místě, kde léta rostla vysoká tráva a další vegetace, počítejte s tím, že boj s plevelem bude náročnější a delší. Půda na takových místech obsahuje mnoho semen různých travin, lučních květin a dalších bylin, které jsou v záhonech považovány za plevel. Tato semena mohou čekat na vhodné podmínky k vyklíčení i několik let. Proto je nutné se obrnit trpělivostí na delší dobu, nebo původní zeminu odkopat a nahradit novou, například z kompostárny.
Výskyt plevelů lze omezit i použitím netkané textilie, která ale není vhodná pro každou rostlinu. Textilie pomáhá udržet v půdě vlhkost, což znamená, že není třeba tak často zalévat. Je ideální například pro jahody, které díky ní nebudou při dozrávání ležet přímo na zemi a nebudou zahnívat. Pro mrkev, ředkvičky a další setou zeleninu však textilie není použitelná.
Dávat textilii pod mulč v okrasných záhonech má jen malý význam. Mulč totiž postupně rozkládá, a tak již za tři roky se na textilii vytvoří vrstva humusu, na které se plevel snadno uchytí. Jedinou výhodou v tomto případě je, že některým plevelům textilie zabrání hlubokému zakořenění, což usnadní jejich vytrhávání.
Pokud použijete textilii jako podklad pod záhony s vysypaným štěrkem nebo oblázky, ani v tomto případě nemáte zaručeno trvalé vítězství. I zde se mohou časem uchytit semena nenáročných bylin. Nicméně není vždy nezbytné bezpodmínečně eliminovat každý druh plevelu. Každý plevel má své specifické charakteristiky. Ve štěrku se často vyskytuje například divizna, která je velmi svéhlavá a nelze ji snadno odstranit, pokud už vyroste. Divizna může být v záhonech také přínosem, například pro svou odolnost a estetický vzhled. V květinových a bylinkových záhonech proto může být vhodné aplikovat pravidlo, kdy některé rostliny záměrně ponecháme. Například luční květiny mohou záhon obohatit o neobvyklý vzhled, jiné bylinky mohou být využity jako koření nebo léčivé byliny.