Nej-market blog

Úvod / Blog / Co je paměťový efekt baterie?

Co je paměťový efekt baterie?

Co je paměťový efekt baterie?

24. června 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Některé baterie občas trpí paměťovým efektem, který způsobuje snížení jejich energetické kapacity při opakovaném částečném nabíjení. To vede k zkrácení doby, po kterou lze baterii používat, a vyžaduje častější nabíjení. Naštěstí však ne všechny typy baterií tento problém postihuje, například lithium-iontové baterie STIHL nejsou ovlivněny paměťovým efektem. Tyto baterie lze nabíjet kdykoli, bez ohledu na jejich aktuální úroveň nabití.

Objev 60. let 20. století – Paměťový efekt baterie

V 60. letech 20. století inženýři objevili paměťový efekt baterií, kdy si všimli, že baterie používané v satelitech postupně ztrácí svou kapacitu. Tento jev nastává, pokud se baterie opakovaně částečně vybíjí na 25 % a poté je plně nabíjena. Baterie při tomto způsobu nabíjení poskytuje jen množství energie, které bylo přidáno při posledním nabíjení; předchozí zbytková energie není dostupná pro použití.

Pro přiblížení principu paměťového efektu si lze představit kufr s trvalým falešným dnem namísto vybalených posledních položek. Nový prostor v kufru je nyní jediným místem pro uskladnění, což omezuje celkový dostupný prostor a blokuje přístup k předchozím věcem, které byly uloženy. U baterií se paměťový efekt projevuje poklesem napětí, což může vést k nežádoucímu snížení výkonu elektrického nářadí, a nakonec může být baterie nepoužitelná, pokud její napětí klesne pod minimální úroveň.

Je však důležité zdůraznit, že paměťový efekt není jediným faktorem, který může způsobit pokles napětí u baterií. Nadměrné nabíjení, hluboké vybití a přehřátí mohou také negativně ovlivnit nabíjecí napětí a výkon baterie. Všechny lithium-iontové akumulátory STIHL jsou navrženy s integrovanými opatřeními na ochranu proti těmto rizikům: 

  • Všechny nabíječky STIHL se automaticky vypnou po dokončení nabíjení akumulátoru, aby se předešlo přebíjení. Akumulátory STIHL AL 300 a AL 500 jsou navíc vybaveny ventilátorem, který během nabíjení zajišťuje jejich ochlazení.
  • I když ukazatel stavu nabití může signalizovat opak, všechny akumulátory mají ještě zbytkové nabití. Tento mechanismus krátkodobě chrání akumulátory před hlubokým vybitím. Pokud plánujete skladovat akumulátory delší dobu, doporučujeme je uskladnit nabité v rozmezí 40-60 % kapacity.
  • Pokud vnitřní teplota baterie dosáhne nastaveného limitu, baterie se automaticky deaktivuje, dokud nedojde k jejímu ochlazení na přijatelnou úroveň.

Které baterie jsou náchylné k paměťovému efektu?

Paměťový efekt se často vyskytoval u nikl-kadmiových baterií (NiCd), které byly dříve běžně používány v akumulátorovém nářadí. Tento efekt vznikal vlivem tvorby krystalů na kadmiové katodě. Pokud nebyla baterie zcela vybitá, mohly se krystaly tvořit v nevybité části bateriového článku. S růstem velikosti krystalů klesala vodivost materiálu, což vedlo ke snižování napětí baterie. Dnes jsou tyto typy baterií vzácné.

Kvalitní lithium-iontové baterie STIHL

STIHL využívá moderní lithium-iontové akumulátory, které jsou nejen lehčí a výkonnější než jejich předchůdci, ale téměř nevykazují paměťový efekt. Díky pokročilým materiálům a technologiím ve našich bateriových článcích nedochází k významnému poklesu napětí po opakovaném částečném vybití. Lithium-iontové akumulátory STIHL lze nabíjet kdykoli a není potřeba je vždy nabíjet na maximum před každým použitím. Nemusíte se starat o speciální postupy nabíjení, protože ani krátké nabíjení mezi jednotlivými použitími neohrožuje jejich výkon.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!