Nej-market blog

Úvod / Blog / Kde není vhodné pouštět robotickou sekačku?

Kde není vhodné pouštět robotickou sekačku?

Kde není vhodné pouštět robotickou sekačku?

05. dubna 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Starání se o zahradu si vyžaduje hodně úsilí a času. Kromě pletí a zalévání je pravidelné sekání trávníku jednou z časově nejnáročnějších úloh. Během roku můžete věnovat mnoho hodin sekání trávníku. Možná jste už přemýšleli, že byste tento čas mohli využít jinak, například s pomocí robotické sekačky, která se o trávník postará za vás.

V posledních letech se robotické sekačky začaly v zahradách více prosazovat, ale mnoho lidí má  stále určité pochybnosti ohledně jejich spolehlivosti a schopnosti posekat trávník kvalitně.

Jaké jsou výhody robotické sekačky?

Přestože právě robotická sekačka dokáže trávník ošetřit naprosto dokonale. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že se o trávník stará s pravidelností i několikrát týdně. Trávník nikdy nepřeroste, jeho délka zůstává stejná a je odseknuto pouze pár milimetrů z jeho povrchu. Trávník tedy neprochází takovým šokem jako při sečení trávy tradiční sekačkou, když ji zkrátíte o třetinu délky.

Další výhodou je, že robotická sekačka mulčuje trávník. Dílčí části posečené trávy se propadnou ke kořenům, kde se rychle rozloží a poskytují přírodní živiny. Tím pádem odpadá nutnost likvidace posečené trávy, kterou běžné sekačky obvykle sbírají do koše.

Pokud máte upravený trávník kolem domu, není důvod váhat s pořízením robotické sekačky. Moderní modely dokonce zvládnou sekat i pozemek rozdělený do více zón. Některé sekačky lze nastavit tak, že nejprve posečou trávník před domem, následně se přesunou koridorem za dům a pokračují v sekání další plochy.

Základní modely robotických sekaček obvykle používají jednoduchý, ale spolehlivý systém vymezovacího kabelu k orientaci v zahradě. Tento kabel slouží jako neviditelná bariéra, kterou sekačka nepřekročí. Sekačka také využívá tento kabel k nalezení nabíjecí stanice. Instalace kabelu je snadná – stačí ho pomocí kolíků připevnit na zem podél obvodu trávníku. Pro ochranu před poškozením je možné kabel uložit i pár centimetrů pod povrchem země. Jednoduše lze vytvořit zářez rýčem v trávníku a kabel do něj umístit.

Kde mohou nastat obtíže pro robotickou sekačku?

Robotické sekačky mají menší kola, což je důvod, proč potřebují rovné povrchy. Nemohou se tedy pohybovat po trávníku s vyjetými kolejemi od auta nebo se dostat do děr, které vyhrabávají psi. Taktéž většina sekaček není schopna pracovat na svažitých terénech s úklonem větším než 20° (35%).

Pokud tedy vaše zahrada nesousedí s žádnými z těchto překážek, není důvod k dalšímu váhání. Stačí vybrat vhodný model robotické sekačky, který dokáže pokrýt požadovanou plochu. Váš trávník bude hustší, krásnější a vy se zbavíte jedné starosti.

 

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!