Nej-market blog

Úvod / Blog / Vysavač nebo fukar na listí – Kdy a proč se vyplatí?

Vysavač nebo fukar na listí – Kdy a proč se vyplatí?

Vysavač nebo fukar na listí – Kdy a proč se vyplatí?

22. listopadu 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Jelikož podzim vrcholí, nastává čas pro poslední úkony na zahradě, a to sbírání listí. Jaký je správný čas pro tuto činnost, proč je tak podstatná a jaké nástroje bychom měli použít pro její efektivní provedení?

Jak spadané listí brání trávníku v dýchání

Odstranění listí je klíčové pro zdraví trávníku. Během chladnějších měsíců je nezbytné, aby tráva absorbovala přirozené světlo a vzduch, které jsou zásadní pro její kořenový systém. Necháte-li listí ležet na trávníku, zabraňuje to jeho správnému dýchání a zvyšuje riziko vzniku plísní. Tyto problémy se projeví na jaře, kdy se na povrchu trávníku objevují barevné skvrny. Oprava těchto škod může být jak finančně, tak časově nákladná – může být třeba zakoupit nové semeno a substrát a zasít poškozené oblasti.

Postupný úklid listí či úklid po dokončení opadu?

Začíná období opadávání listí? Existují dvě hlavní strategie: buď můžete uklízet listí průběžně, nebo počkat, až opadají všechny listy ze stromů. Tento proces obvykle pokračuje od konce listopadu až do prosince. Je možné, že dokončení úklidu se protáhne a vy se setkáte s deštěm nebo sněhem, než stihnete všechno listí odklidit.

Aku vysavač pro malé zahrady

Vlastníte menší zahradu u rodinného domu nebo máte malou předzahrádku u bytovky? Vhodnou volbou pro vás může být aku vysavač a foukač SHA 56. Tento model nabízí kombinaci dvou funkcí: jako vysavač sbírá listí a drobné větve do sběrného vaku a lze ho snadno přestavit na fukar, aniž byste potřebovali jakékoliv další nářadí.

Fukar na listí pro větší plochy

Pro zahrady o velikosti 100 až 1000 metrů čtverečních je ideální volbou fukar na listí. V případě, že vaše zahrada má plochu okolo 100 m², vám postačí aku fukar pro ruční použití. Současné modely, i ty s vysokým výkonem, jsou lehké a navrženy pro komfortní manipulaci. Kromě toho jsou tyto fukary tiché, takže nedochází k rušení sousedů. Doporučujeme vám model aku foukače BGA 86, který se vyznačuje nižší hmotností, nebo BGA 100.

Pokud se staráte o sad nebo pracujete v technických službách, pro aku fukar na listí se vám určitě hodí zádová baterie, která umožní nepřetržitou práci. Pro ještě vyšší výkon se může hodit benzínový zádový fukar. Nejvýkonnější model, BR 700 s výkonem 2,8 kW, dokáže efektivně odstranit jak mokré listí, tak i odpad. Všimnete si však ale, že je tento stroj hlučnější, proto nezapomínejte informovat obyvatele v okolí o probíhajících úklidových pracích.

Dále si při používání benzínových fukarů pamatujte na pravidelné přepínání mezi letním a zimním režimem, které chrání motor a prodlužuje životnost stroje. Přepněte na zimní režim na podzim a zpět na letní na jaře, abyste zajistili dlouhodobou spolehlivost a životnost vašeho stroje.

Důležitost údržby dešťových okapů

Aby se zabránilo nežádoucímu stékání vody, je důležité pravidelně čistit dešťové okapy. Při čištění můžete využít sadu trubic, které jsou kompatibilní s elektrickým fukarem BGE 81 nebo benzinovým modelem BG 56.

Jak spadané listí chrání mladé stromy a keře v zimě?

Zvažujete, jak nejlépe využít spadané listí? Můžete jím zakrýt kořeny mladých stromů a keřů, čímž je ochráníte před mrazem a zachováte vlhkost v jejich okolí. Tento způsob je velmi prospěšný pro růže a živé ploty, obzvláště v oblastech s chladnějším klimatem a vyšší nadmořskou výškou.

Využití listí pro přípravu kompostu na další rok

Pokud se listí hromadí, proměňte ho v kompost. Listy se rychle rozpadají a jsou skvělým zdrojem pro tvorbu kvalitního substrátu pro další sezónu. Nemáte-li možnost kompostovat doma, můžete listí odvézt do kompostárny nebo vložit do kontejnerů na bioodpad. Tato služba je bezplatná, stačí předložit občanský průkaz.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!