Nej-market blog

Úvod / Blog / Zbystřete, pokud používáte akumulátor v zimě

Zbystřete, pokud používáte akumulátor v zimě

Zbystřete, pokud používáte akumulátor v zimě

29. ledna 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Během posledních let se nástroje a zařízení s akumulátorovým pohonem staly plnohodnotnou alternativou k zařízením poháněným elektrickým proudem nebo spalovacími motory. A není to vlastně žádné překvapení.

Jaké jsou moderní lithiové akumulátory?

Moderní lithiové akumulátory jsou lehké, umožňují nepřetržitý provoz stroje po dlouhé desítky minut a vyžadují minimální údržbu u akumulátorových zařízení. Při práci s nimi se nemusíte starat o žádné přívodní kabely, a navíc se vyhnete manipulaci s těžkým, zapáchajícím a  hlučným spalovacím motorem, který je kvůli své složitosti náchylnější k poruchám a vyžaduje pravidelnou a komplexní údržbu.

Kde všude se můžete s akumulátory setkat?

Dnes se akumulátory rozšířily do dalšího sortimentu dílenského nářadí. Běžné jsou například akumulátorové řetězové pily, sekačky na trávu, kultivátory a dokonce i sněhové frézy. Výhodou je, že v rámci akumulátorových programů není nutné pořizovat nový typ akumulátoru pro každé nové zařízení. Postačí pořídit jeden nebo dva akumulátory, které lze používat s celým sortimentem nářadí. Když akumulátor po několika letech doslouží, lze snadno pořídit nový a opět jej využívat ve všem nářadí, které bylo zakoupeno s ohledem na vzájemnou kompatibilitu.

Jaké jsou rizika spojená se špatným zacházením s akumulátorem?

Nicméně, v případě nedodržení několika důležitých zásadních opatření může váš akumulátor snadno dosloužit i během jediné sezóny. Nevhodné zacházení, jako je nadměrné zatížení, příliš hluboké vybíjení nebo vystavení extrémním teplotám, může způsobit degradaci chemických látek uvnitř akumulátoru. To může vést k poklesu kapacity (schopnosti uchovávat energii) a zkrátit celkovou životnost akumulátoru.

Jak správně skladovat akumulátory?

Akumulátory, používané pro napájení sezónního nářadí a techniky, často zimu přečkávají nečinně odložené na polici, dokud je na jaře s prvním oteplením opět nevytáhnete. Pokud jsou skladovány v nevytápěných prostorách, mrazivé podmínky by mohly způsobit jejich poškození. Současně by však neměly být umístěny příliš blízko zdroje tepla nebo v přímém slunečním záření. Optimální je skladovat akumulátory při pokojové teplotě nebo v místnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C. 

Olověné akumulátory

Doporučuje se skladovat olověné akumulátory plně nabité a při delším skladování, třeba i několik měsíců, je vhodné je občas dobíjet.

Lithiové akumulátory

Naopak u lithiových akumulátorů doporučuje se skladovat je nabité přibližně na 2/3 jejich kapacity. Většina lithiových akumulátorů určených pro napájení různých nářadí je vybavena kontrolkami stavu nabití. Například, pokud má akumulátor 4 kontrolky, při uskladnění by měly po stisknutí tlačítka rozsvítit pouze 3.

Vždy ukládejte akumulátory odpojené a nenechávejte je připojené k zařízení, které by mohlo postupně vybíjet jejich energii. Nadměrné vybití by totiž mohlo způsobit poškození akumulátoru.

Před prvním použitím v sezóně doporučuje se akumulátor plně nabít.

Pokud se budete řádně starat o svůj akumulátor, může vám poskytovat spolehlivou službu po řadu let.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!