Nej-market blog

Úvod / Blog / Začněte s prořezáváním stromů již v únoru

Začněte s prořezáváním stromů již v únoru

Začněte s prořezáváním stromů již v únoru

06. února 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Během tohoto období, kdy je příroda v zimním spánku se nabízí příležitost využít vegetační klid pro prořez stromů. Je však důležité si uvědomit, že tato metoda není vhodná pro všechny druhy stromů. U nás  se zejména týká jádrovin, jako jsou jabloně a hrušně. Pokud máte stromy s peckovinami, je lepší odložit prořezání na duben; prořezávat lze až do konce léta. Ořešáky například nechte na prořezání až v letních měsících.

Při prořezávání je důležité nalézt rovnováhu mezi nezbytnými zásahy a minimalizací možných poškození stromu. Zejména u starších a zanedbaných stromů může být nutné provést rozsáhlejší úpravy, avšak ty by měly být rozloženy do několika let, aby nedošlo k přílišnému zatížení stromu. Celkový prořez by neměl být proveden najednou, protože důkladné zkrácení všech silnějších větví by pravděpodobně vedlo k rychlému obrůstání novými výhony a sklizeň ovoce by byla v nedohlednu.

Na druhou stranu se nebojte odstranit všechny nepotřebné větve. Tyto větve pouze stromu vyčerpávají energii, kterou by mohl věnovat plodům. Současně hustá koruna zabraňuje průniku světla a vzduchu, což udržuje nadměrnou vlhkost a podporuje rozvoj hub, plísní a mechů. Prořezaná koruna stromu by měla být vzdušná a pravidelně tvarovaná.

Jaké nářadí vybrat?

Důležitým prvkem je správný výběr nářadí. Zanechte stranou zastaralé rezaté pily po dědovi, které leží v kůlně roky. Nářadí musí být ostré a čisté, aby dosáhlo hladkého řezu a pomohlo rychlému zacelení. Základem jsou ostré pákové nůžky a pila s dobře nabroušenými zuby. Na trhu jsou nyní k dispozici i malé vyvětvovací řetězové pily. Při jejich používání je důležité mazat řetěz ekologickým olejem pro ztrátové mazání, abyste minimalizovali riziko chemické kontaminace stromu.

Dbejte na precizní odstranění suchých a nemocných větví, které by mohly sloužit jako vstupní brána pro choroby a škůdce. Současně nezapomeňte důkladně ošetřit všechny řezy latexem.

Určitě se vám při práci na vaší zahradě budou hodit ostré pákové nůžky:

Zahradní nůžky Weibang WB H-60B


Jsou speciální mechanické pákové nůžky s vlnitou čepelí. Díky této speciálně upravené vlnité čepeli se doporučují pro práci při mlhavém, deštivém počasí. Při těchto podmínkách budou vaše řezy snadné a bez možnosti prosmeknutí.

 

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!