Nej-market blog

Úvod / Blog / Jak profesionálně stříhat živý plot?

Jak profesionálně stříhat živý plot?

Jak profesionálně stříhat živý plot?

08. června 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Živé ploty nejen zajišťují soukromí, ale také vytvářejí příjemné mikroklima v zahradě, což oceníte zejména během nejteplejších dnů roku. Udržet živý plot pod kontrolou však vyžaduje péči. Pokud navíc uděláte začátečnické chyby, zbytečně si přiděláte práci a s výsledkem nebudete spokojeni.

Jak postupovat?

Dnes bychom jen těžko našli někoho, kdo by se namáhal stříhat plot ručními nůžkami. Elektrické, akumulátorové nebo motorové plotostřihy, nůžky pracují mnohem rychleji a usnadňují udržení rovného řezu. Ruční nůžky použijete pouze k finální úpravě nebo k odstranění silnějších větví, které plotostřih a zahradní nůžky  nedokáží přestřihnout.

Pro živý plot je zásadní pravidelné střihání, které nejen udržuje jeho tvar, ale také podporuje jeho hustotu. První střih proveďte brzy na jaře, ještě předtím, než rostlina začne hustě obrůstat. Tím podpoříte tvorbu nových výhonků a plot bude hustší. Další střih naplánujte na konec června, kdy zarovnáte nerovnosti a upravíte tvar.

Frekvence střihání může záviset na konkrétním kultivaru živého plotu, obecně však platí, že je lepší střihat častěji než plot zanedbávat a později bojovat s přerostlými větvemi. Pravidelným střihem udržujete plot v dobré kondici, protože je snazší zastřihovat malé výhonky než provádět výrazné řezy po delší době zanedbání. Vyvarujte se stříhání v horkých a suchých obdobích, obvykle v červenci a srpnu, kdy by střihání mohlo rostlině uškodit. V těchto obdobích plot stejně moc neroste.

Pro udržení rovné linie si podél plotu natáhněte provázek. Při stříhání plotostřihem postupujte vždy zdola nahoru, aby se odstřižené větve nezachytávaly ve větvích pod nimi a nekomplikovaly práci. U vysokých plotů nejdříve zastřihněte horní část do roviny, odstraňte větve a teprve potom pokračujte po stranách.

Pro střihání vysokých plotů se vyplatí pořídit plotostřih s teleskopickou tyčí, který umožňuje pohodlné stříhání ze země až do výšky 3,5–4 metry. Tím se vyhnete lezení po štaflích a neustálému přesouvání.

Dobrým tipem je rozložit pod plot plachtu, na kterou budou padat větvičky. Plachtu postupně posouvejte podle toho, kde právě stříháte, což vám usnadní následné vyhrabávání drobných větviček z trávníku.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!