Nej-market blog

Úvod / Blog / Jak se starat o stromy a keře na jaře.

Jak se starat o stromy a keře na jaře.

Jak se starat o stromy a keře na jaře.

07. června 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Tipy a triky

Jaro pomalu končí, ale péče o stromy a keře je stále hodně. Je nutné se o ně postarat, dodržovat pravidelnou údržbu. Máme pár základních tipů, kterými by se měl řídit každý..

Sázení nové zeleně

Nejdříve byste měli zvážit novou výsadbu zeleně, některá si libuje v jarním sázení více než v podzimním termínu. Při této variantě byste se měli nejvíce zaměřit na broskvoně, třešně, meruňky a obecně všechny peckoviny, v případě keřů pak magnolie a ibišky.

Pravidla jsou po výběru jasná:

Nutností je vykopání dostatečně široké jámy, v průměru 0,8-1,5 metru. Musíte dát pozor, aby místo štěpování zůstalo nad úrovní terénu. Dřevina se vloží do jámy, přisype se substrát. Nezapomeňte na zatřesení zelení, aby se nevytvořily vzduchové bubliny. A pak už ji jen důkladně zalijete.

Prořezávání dřevin

Prořezávání je klíčové pro zlepšení průniku slunečních paprsků a proudění vzduchu. Toto pak podpoří správný vývoj, plodnost a zamezí šíření hniloby a škůdců.

Před samotným řezem identifikujte hlavní větve, abyste nenarušili růst keřů či stromů. Odstraňte nadbytečné, poškození a odumírající větve. Neměli byste zapomenout na ty, které rostou směrem ke středu stromu a jsou překřížené.

Přílišné prořezávání také škodí, mějte na paměti, že pryč musí jít nejvýše čtvrtina koruny.

Na tenké větvičky můžete použít zahradnické nůžky, či ruční pilu, na ty větší si vemte na pomoc vyvětvovací pilu, kterou snadno dosáhnete i tam, kde byste jindy potřebovali žebřík.

Postup je jednoduchý:

  • vybranovu větev nařízněte zespoda
  • veďte řez shora, dokud větev neodpadne
  • seřízněte pahýl

Ořezání živého plotu je nejdříve možné, jakmile se teploty přestanou blížit nule. Pomocí by vám mohla být velmi precizní a rychlá akumulátorová pila.

Na rány větší dvěma centimetrům použijte latex nebo lépe stromový balzám, který vaše dřeviny ošetří. Pozornost věnujte primárně okrasným keřům a stromům.

Hnojením můžete jen pomoct

Říká se, že kam sahá koruna, tam pod zemí budou i kořeny, proto byste nepodceňujte tento fakt a dodávejte hnojivo po celé této ploše i několik metrů od kmene. Podstatné je zapracování hnojiva do půdy a to alespoň 10 cm hluboko, aby se rychleji a lépe absorbovalo.

Na hnojení použijte převážně organická hnojiva jako kompost, hnojůvku či rašelinu. Pokud chcete něco extra, můžete použít i minerální hnojiva, která lze použít až do konce června.

Postřik jako hlavní ochrana

Přezimování škůdců na zeleni je častá záležitost, kterou lze odstranit velmi jednoduše. Postřiky účinně působí proti mšicím, housenkám, píďalkám a dalším nechtěným obyvatelům. Postřik je nejvhodnější použít na počátku rašení, kdy se škůdci vylíhli. Esenciální je teplota, která musí překročit minimálně 7°C. 

Složení by mělo obsahovat velkou součást olejů a insekticid. Tyto prostředky mohou naopak poškodit vaše dřeviny pakliže začne mrznout, podporují totiž mrznutí.

Důslednost je na místě, postupujte pečlivě, abyste žádné místo nevynechali, rozhodně ne kmen.

Postřikovače mohou být jak malé manuální pro osobní použití, tak také velké výkonné motorové nosiče s velkým objemem nádrže.

 

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!