Nej-market blog

Úvod / Blog / Zachraňte a vylepšete si trávník vertikutací

Zachraňte a vylepšete si trávník vertikutací

Zachraňte a vylepšete si trávník vertikutací

14. června 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Trávník jako pastva pro oči? Předáme vám pár rad, jak z něj udělat vaši pýchu. Naším klíčovým slovem je vertikutace, také je možné ji nazvat slovem zázrak.

A co to vůbec vertikutace je?

Jednoduše je to aktivita, při které provzdušníte trávník tím, že ho prořežete. Vertikutátor disponuje speciálním kartáčem, který zajíždí několik milimetrů do půdy, pročesává trávu a vyčesává z ní travní plsť a mech. Díky tomuto způsobu starosti o trávník je pak zdravý, sytě zelený a hlavně hustý.

Proč jen nesekat, ale i vertikutovat?

Takto se můžeme starat o opětovné otevření trávníku a usnadnění přístupu vláhy, živin a vzduchu ke kořenům. Řezy jsou důležité pro omlazení trávníku, souvisí totiž s tvorbou nových výhonků a zahuštěním porostu. Samotné prořezání také pomáhá v boji proti plísním, které se v trávě vyskytují čerstvě po zimě. 

Pravidelná vertikutace sníží výdaje na osivo, hojiva a také i vodu, pohybujeme se v řádech tisíců až desetitisíců, toto ocení každý správný zahradník. V opačném případě vám může trávník bezprostředně vyschnout a pak již není cesty zpět.

 

Kdy vertikutovat?

Do provzdušňování se pusťte nejlépe ihned. Nejvhodnější je vertikutovat alespoň dvakrát ročně a to na jaře a na podzim, kdy je vegetační období a klid. Výsledky tohoto ošetřování pak vydrží půl roku. Na jaře trávník začíná růst, tak jej posečte, nechte proschnout a vertikutujte. Na podzim proveďte úplně totožný rituál. Ovšem pokud jste již jarní vertikutaci propásli, neuhánějte se a nechte to až na podzim.

Jak je možné vertikutovat?

Máme dvě možnosti. Speciální vertikutační hrábě, které lze sehnat levněji než samotný vertikutátor. Jemi musíte pročesat trávu ve všech směrech a je to více fyzicky náročné. Pak tady je vertikutátor, také zvaný provzdušňovač. Ten si můžete půjčit v kdejakém hobbymarketu, ale nejčastěji se půjčují drátkové, které nejsou tak účinné jako ty s ocelovými noži na otočné hřídeli. Pevné nože si poradí s kamínky i suchými drny.

Pamatujte na správný výběr takového stroje. Určitě investujte do materiálu válce – nerezové oceli. Také je důležitá dostupnost servisu a náhradních dílů. Poháněné mohou být benzínem, elektřinou a akumulátorem, tady je výběr zcela na vás. Ovšem při benzínových a akumulátorových nepotřebujete stálý přístup k elektřině. A cena benzínu také není jednoznačná.

 

Postup vertikutace

Přípravou by vám měla být i předpověď počasí. Nutné je sesbírat odpad a věci, které tam nepatří. Trávu delší než 5 cm posečte a ukliďte, aby se nenamotávala na hřídel.

Po těchto krocích můžete začít s vertikutací. Nejprve celý trávník provzdušněte v jednom směru, poté do kříže, šikmo a pak už jen jak se vám zachce. Hloubka nožů by měla být nastavena na velikost mezi dvěma až čtyřmi milimetry, travní drny se nařežou ale nepoškodí se.

Během práce sbírejte vzniklý bioodpad. Jestli máte na vertikutátoru sběrný koš, využijte jej, v opačném případě dobře poslouží hrábě, foukač nebo sekačka. 

Trávníku poté dopřejte poctivou dávku vláhy. Důkladně ji pohnojte speciálním hnojivem pro dané roční období. Po provzdušňování na jaře počkejte se sečením několik týdnů. Na podzim už však trávník nesekejte.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!