Nej-market blog

Úvod / Blog / Proč není vaše sekačka tak efektivní při sekání jako na začátku?

Proč není vaše sekačka tak efektivní při sekání jako na začátku?

Proč není vaše sekačka tak efektivní při sekání jako na začátku?

14. února 2024 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: NEJMARKET

Zima se posunula do druhé poloviny a brzy budou sekačky opět pravidelně vrčet v našich zahradách. Zatímco někteří považují sečení trávy za formu relaxace, pro ostatní je to nekonečný boj s bující trávou. Nicméně všichni se shodneme, že aby sečení nebylo noční můrou, musí sekačka fungovat správně.

Pokud se musíte často zastavovat při sečení kvůli ucpávání sekačky trávou a koš se naplní pouze z poloviny, může to být velmi frustrující. Práce trvá déle a je náročnější. Otázkou je, proč i přesto, že motor má stále stejný výkon, nůž je ostrý, a sekačka je stále nová, nedokáže sekání provádět stejně spolehlivě jako na začátku?

Údržba sekačky

Často přehlíženým a opomíjeným aspektem je pravidelná údržba sekačky. Když je prostor kolem nože zanesený tlustou vrstvou trávy, a když je špinavý tunel, kterým prochází tráva do koše, a když je koš zanedbaný, může to výrazně snížit výkon sekačky, možná i o více než polovinu.

Jistě jste si všimli, že tvar nože je poměrně složitý. To proto, že má dvě funkce. Kromě toho, že seče trávu, funguje také jako ventilátor, který proudem vzduchu posunuje posečenou trávu do koše. Pokud je koš špinavý a ucpaný, vzduch nemá dostatečně volné cesty pro unikání, což zpomaluje proudění a způsobuje hromadění trávy v přední části koše, tedy u tunelu. To znamená, že přední část koše se rychle zaplní, a ucpe tunel dříve, než je samotný koš plný.

Kromě toho, když je prostor kolem nože a tunelu sekačky zanesen naschlou trávou, posečená tráva se na nich zachytává a brzdí tok. To má za následek, že tráva není do koše vyhazována dostatečně rychle. Místo toho se zasekává v tunelu nebo se hromadí na předním okraji koše.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu sekačky

Pokud jste na podzim zanedbali důkladné vyčištění sekačky, doporučuje se to provést na jaře před prvním použitím. Dále je důležité vyčistit sekačku po každém sečení. Čištění čerstvě nalepené trávy je mnohem snazší než čištění suché. Koš by měl být propláchnut hadicí nebo tlakovou myčkou, aby byla tkanina čistá a otvory v plastovém koši volné, což umožní volný průtok vzduchu.

Další pravidelná údržba by měla být standardem. Motorový olej je nezbytné vyměnit minimálně jednou ročně, stejně jako vzduchový filtr. Kapka oleje do bovdenů lanek zajišťuje, že se lanka plynule pohybují bez tření. Olejový film pomáhá zabránit jejich korozi a prodlužuje tak jejich životnost.

Stejně důležité je také vždy používat čerstvé palivo a před delším odstavením sekačky je vhodné vypustit veškeré palivo z nádrže.

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!