Nej-market blog

Úvod / Blog / Jak správně pečovat na jaře o trávník.

Jak správně pečovat na jaře o trávník.

Jak správně pečovat na jaře o trávník.

02. května 2023 | Autor: Ladislav Žlebek | Kategorie: Tipy a triky

Začněte péči o trávník úklidem

Prvním krokem v péči o trávník je úklid. Jakmile se sníh úplně roztaje a teplota se udržuje nad nulou, odstraňte ze zahrady všechny listy, větve a kameny. Jakmile to máte hotovo, je čas na provzdušnění trávníku.

Dejte trávníku prostor k dýchání

Trávník musí být zbaven všeho, co tam nepatří. I přesto, že se budete snažit, každý trávník se dříve nebo později pokryje plevelem a mechem. Tyto rostliny vytvářejí v trávníku plsť společně s odumřelými rostlinami, což ztěžuje přijímání živin.

Můžete použít ruční provzdušňovač, který vypadá jako hrábě, ale pokud nechcete trávit celé hodiny péčí o trávník, použijte kompaktní provzdušňovač, zvaný vertikutátor. Nože na vertikutátoru rozřežou svrchní vrstvu půdy, což umožní trávníku dýchat a efektivněji absorbovat živiny a vlhkost, což pomůže s regenerací.

Správná výška trávníku na začátek

V době vertikutace by měl být trávník vysoký maximálně 3–4 cm. Pokud se rozhodnete vertikutovat později, kdy trávník má vetší výšku, nejprve posekejte trávu.

Jaký vertikutátor si vybrat

Pro menší a středně velké zahrady s dobrou dostupností elektrické sítě jsou vhodné elektrické vertikutátory. Jsou rychlé, snadno ovladatelné a poměrně tiché, což ocení sousedé. Pro údržbu rozsáhlejších ploch s členitým terénem volte benzínové vertikutátory. Jsou těžší, ale odolné a mají větší výkon.

Pracujte s vertikutátorem jako s klasickou sekačkou a pokud je trávník silně znečištěn, pracujte alespoň ve dvou směrech, aby se odstranila plsť. Podrobné instrukce pro práci s vertikutátorem naleznete v našem předchozím článku.

Jaká jsou důležitá varování?

Vertikutace je účinná technika, ale měla by se používat pouze na trávníky starší než tři roky. Je nejlepší ji provádět na jaře a na podzim, a příliš časté provzdušňování by mohlo ublížit trávníku. Je také důležité mít na paměti, že vertikutaci byste neměli provádět na vyschlé nebo naopak příliš mokré ploše, protože by mohlo dojít k trvalému poškození trávníku. Hloubka vertikutace by neměla být větší než 4 mm.

Jak byste měli řešit poškozená místa?

Po zimě mohou na trávníku vzniknout holá místa způsobená mechanickým poškozením, nadměrnou zátěží nebo houbovými chorobami. Tyto plochy budou patrnější po vertikutaci, kdy budou odstraněny odumřelé rostliny a mech. Pokud je holé místo větší než dlaň, je třeba provést přísev. Nejprve musíte plochu prohrabat a poté doplnit zemí dle hloubky prostoru. Poté rovnoměrně rozložte trávní směs na půdu a zasypte semena zeminou. Na menší plochy stačí lopata, na větší plochy použijte válec.

Hnojení je nezbytné pro úspěšný růst trávníku.

Chcete-li mít trávník krásně zelený, musíte se soustředit na správnou výživu, kterou by měl trávník dostávat 4-5krát ročně. Díky hnojení se trávník posiluje a lépe odolává plevelu, mechům a chorobám. Na trhu je mnoho druhů hnojiv, které se liší účelem, dobou působení a formou. Je doporučeno použít hnojivo s vyšším podílem dusíku, který podporuje růst a barevnost trávníku, a také s prvky jako je fosfor, draslík, železo nebo hořčík.

Je důležité dodržet správný čas a podmínky pro hnojení trávníku. Nehnojte trávník při příliš vysoké teplotě, ideální teplota půdy by měla být mezi 8-10 stupni. Pro aplikaci hnojiva se můžete rozhodnout pro vozík nebo rozmetadlo. Abyste se vyhnuli chybám, použijte poloviční dávku hnojiva a postupujte křížem.

 

Zdroj informací https://www.mujstihl.cz/blog/

Přihlásit k odběru novinek

NEJMARKET s.r.o. nespí v žádném ročním období. Přihlašte se proto k odběru našich novinek, tipů a triků a zůstaňte v obraze společně s námi!