Co stihnout na zahradě v březnu?
Březen přináší zvýšenou aktivitu na zahradě, protože počasí postupně přechází do jarního období. Sluneční paprsky a vyšší teploty lákají k venkovním pracím. Zajímá vás, jaké úkoly byste měli na zahradě v tomto měsíci zvládnout? Důležitou činností je úklid po zimě, včetně ořezávání suchých větví, odstraňování spadaného listí, pletí a hnojení záhonů.
Na co bychom v březnu neměli zapomenout?
- Provádějte úklid trávníku tím, že odstraníte suchou trávu a následně vyrovnáte trávník válcem.
- Připravte záhony pro jednoleté rostliny a dopřejte jim vhodné hnojení, zejména pokud jste v únoru vysadili cibuloviny.
- Pravidelně prořezávejte ovocné stromy, avšak preferujte provádění této činnosti v teplejším a suchém počasí.
- Vysazujte růže, okrasné trávy, ovocné stromy a vybrané druhy zeleniny, neboť březen přináší vhodné podmínky pro jejich zakořenění.
Jak se postarat o váš trávník?
V druhé polovině března se vrhněte na úklid trávníku a jeho následné hnojení.
Začněte hrabáním, abyste odstranili staré listí a suché stébla. Pokud po hrabání zjistíte, že povrch trávníku je nerovný, bylo by dobré provést válcování trávníku. Dále by bylo vhodné pokračovat vertikulací trávníku. Pomocí vertikulátoru odstraníte vrstvu suché trávy a mechu. Hnojte trávník v březnu nebo dubnu, ideálně asi týden po prvním sečení a provedení vertikutace. Pokud má pH půdy trávníku hodnotu nižší než 5,5, je vhodné vápnit. To zahrnuje rovnoměrné rozprostření dolomitu nebo křídy po celém trávníku. Je důležité mít na paměti, že hnojení trávníku je možné až několik týdnů po provedení vápnění.
Co zasadit v březnu?
I když začátek jara obvykle přináší chladné počasí a můžou se vyskytnout mrazy, můžete se bez obav pustit do výsadby prvních rostlin. Předtím však zkontrolujte, zda půda není zamrzlá, a sledujte teplotní předpovědi pro nadcházející období.
Na přelomu března a dubna můžete začít s výsadbou růží. Doporučujeme výběr růží z květináčů, které se skvěle hodí k ozdobě chodníku vedoucího ke vstupním dveřím. Růže s otevřeným kořenovým systémem je lepší vysazovat na podzim, protože tehdy snadněji zakoření. Růže v květináčích by měly být vysazeny do úrodné humusové půdy, ideálně smíchané s hnojem na podzim. Při výsadbě sazenic by měla být zajistěna důkladná zálivka, kořenový obal by měl být dobře zavlažen, a po výsadbě je vhodné trvalým mulčem pokrýt zeminu kolem rostliny.
Sázení zeleniny
Sázení ovocných stromů
Na začátku března je vhodné provádět výsadbu ovocných stromů, zejména třešní nebo broskvoní, které se na podzim nevysazují kvůli nízkým teplotám. Pokud se rozhodnete pro stromky s otevřeným kořenovým balem, doporučuje se je zasadit do země předtím, než se začnou vyvíjet pupeny. Naopak miniplodiny prodávané v květináčích lze vysazovat po celý rok.
Prořezávání stromů a keřů
Ideální je tento úkon provádět brzy na jaře, kdy jsou stromy v klidové fázi a lépe snášejí zásahy. Je důležité vybrat teplý den bez deště. Po provedení řezu je vhodné ošetřit rány speciálními zahradnickými emulzemi.
Díky správnému prořezání budou dospělé jabloně, hrušně a slivoně produkovat lepší plody. Plody budou větší, sladší a s intenzivnější barvou. Prořezávání se provádí podle tzv. „kroužkové metody“, kdy je větev řezána co nejblíže ke kmene, těsně nad zahuštěním kmene. Naopak pro prořezávání třešní a višní se používá „čepová metoda“, kdy je ponechána několikacentimetrová větvička a řezy se provádějí pod úhlem 45 stupňů. Pokud jde o ovocné keře, ty se prořezávají na začátku března, těsně před začátkem vegetačního období. Týká se to rybízu, angreštu a ostružin.